System alarmowy

System alarmowy

 

Cześć!

Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć sens posiadania systemu alarmowego podłączonego i współpracującego z licencjonowaną firmą ochrony.

Na sam początek zdefiniujmy sobie pojęcie systemu alarmowego – to nic innego jak zespół urządzeń służących do zabezpieczenia przed włamaniem, czy napadem na obiekt, jakim może być Wasz dom, mieszkanie czy firma. Proste, prawda?

Nie ma przecież w tej definicji niczego skomplikowanego, to jakie ma być? – zapytacie.

Niestety, nic bardziej mylnego.

Zapewne wielu z Was czytając teraz ten tekst zastanawia się nad takim rodzajem zabezpieczenia, ale na pewno są i tacy, którzy znaleźli się tutaj przez przypadek. Mimo to, chciałbym prosić, każdego z Was, aby poświęcił chwilę i zainteresował się zabezpieczeniem siebie, swoich bliskich oraz swojego dobytku.

Jak wszyscy dobrze wiemy, ludzie, którzy przychodzą do naszego domu pod naszą nieobecność, czy też kiedy w nim jesteśmy, wchodząc do niego przez okna, czy otwierając drzwi bez posiadania odpowiednich kluczy, nie chcą napić się z nami kawy czy pooglądać telewizji. Cel ich wizyty jest niestety zupełnie inny….

Często spotykam się z ignorancją dotycząca zamontowania systemu alarmowego.

Z czego to wynika? Z braku świadomości ludzi, którzy w mojej opinii nie dbają za bardzo o bezpieczeństwo swoich bliskich. Często słyszę stwierdzenie, że ktoś nie potrzebuje systemu alarmowego, ponieważ w domu obok mieszka ktoś z rodziny. To dobrze, że macie rodzinę blisko siebie, ale jak się to ma do zabezpieczenia domu? Wielu z Was twierdzi, że to najlepszy monitoring i system alarmowy, ale chyba tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że większość złodziei pracuje w nocy lub pod Waszą nieobecność. A w takich sytuacjach sąsiedztwo bliskich na niewiele może się zdać.

Teraz opowiem Wam o domach, które mają na pokładzie system alarmowy, ale nie jest on podpięty pod firmę z branży ochroniarskiej. Tutaj sytuacja wygląda już trochę lepiej, ponieważ nie musicie angażować bliskich czy sąsiadów do tak wycieńczającej pracy jaką jest pilnowanie domu przed włamaniem. Jeżeli system został uzbrojony i jest wyposażony w sygnalizator zewnętrzny to na pewno przy próbie dostania się do środka nieproszonych gości zerwie on na równe nogi osoby , które mieszkają za płotem, ale co dalej? Do takiego domu nikt z ochrony nie przyjedzie.

Czego oczekujące od bliskich? Tego, aby poszli przywitać się z tymi ludźmi, którzy włamali się do Waszego domu? Ja nie chciałbym swojej rodziny narażać na takie niebezpieczeństwo. A Was proszę, przemyślcie czy takie rozwiązanie jest bezpieczne.

Teraz wyobraźcie sobie proszę sytuację, w której macie zabezpieczony dom systemem podłączonym pod firmę ochrony… Czym jest taki system już wiecie, ale zapewniam Was, że wsparty licencjonowaną agencją ochrony jest najlepszym zabezpieczeniem Waszego domu. Dlaczego tak jest?

Podpisując umowę z taką firmą, macie zagwarantowany całodobowy monitoring systemu alarmowego. Co to znaczy? Kiedy na obiekcie uzbrojony alarm wykryje niebezpieczeństwo, stacja monitorowania takiej firmy natychmiast dostaje informację o zdarzeniu i wysyła na obiekt patrol z wykwalifikowanymi pracownikami ochrony. Mają oni za zadanie w bardzo krótkim czasie pojawić się na obiekcie, sprawdzić dlaczego alarm się uruchomił oraz zminimalizować szkody powstałe podczas włamania. Dodatkowym aspektem, który przemawia za założeniem systemu i współpracą z firmą ochrony jest to, iż koszt miesięczny takiej usługi w podstawowych wariantach nie przekracza 60 złotych, a ubezpieczyciele zaproponują Wam niższe składki za ubezpieczenie chronionych nieruchomości.

Teraz trochę teorii, która mam nadzieję przełoży się na praktykę.

Kiedy najlepiej założyć system alarmowy?

Dzisiaj, kiedy buduje się dużo i szybko warto pamiętać o tym, że najlepiej poprowadzić kable przed tynkami i montować oraz uruchamiać podstawowy system alarmowy w dniu, kiedy pojawiają się na obiekcie okna i drzwi . Dlaczego tak szybko? Nie wszyscy pewnie słyszeliście, ale są specjaliści, którzy bardzo chętnie wytną i przywłaszczą sobie te świeżo wstawione elementy Waszego domu. No tak, ale taki system to duży wydatek – pomyślicie. Duży?

Często koszt jednego takiego okna jest wyższy niż zakup i montaż, podstawowego systemu alarmowego… Czy to są aż tak wielkie pieniądze? Okna do tanich rzeczy nie należą, ale uwierzcie mi, warto jest dorzucić przybliżony koszt jednego okna, aby zabezpieczyć je wszystkie przed kradzieżą i nie narazić się na wydatki rzędu kilkunastu, czy też kilkudziesięciu tysięcy złotych w celu ponownego ich zakupu i zamontowania.

Podstawowy system, który opisałem powyżej można wyposażyć przed, czy też po wprowadzeniu się do domu w czujniki, które zostały dostosowane do Waszych potrzeb.

Co zrobić w przypadku, kiedy na Waszych ścianach jest już tynk? A może macie już wykończony dom, ale zapomnieliście poprowadzić kable pod system, albo kupiliście dom od developera, który również o tym zapomniał bądź celowo tego nie zrobił oszczędzając 300 złotych na sprzedawanym domu?

Nic prostszego! Technologia jest dziś rozwinięta na tyle, że bez problemu rynek zaproponuje Wam rozwiązanie bezprzewodowe. Bez większej ingerencji, tj. bez kucia ścian i prowadzenia przewodów jesteście w stanie równie dobrze zabezpieczyć swój majątek.

Rozwiązanie to spotyka się z częstą aprobatą użytkowników starszych obiektów, takich przy których budowie kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o zabezpieczeniu systemem alarmowym.

Jedna z najważniejszych centrali bezprzewodowych jakie możecie spotkać na naszym rynku i nad jaką warto się pochylić przy wyborze jest GTI ONE – jak ona działa i co można na niej stworzyć, to już pozostawię do objaśnienia Waszym przedstawicielom handlowym, którzy rzetelnie wyjaśnią Wam jakie są jej zalety i możliwości .

Wróćmy jednak do tematu systemów przewodowych. Kiedy zdecydujecie się na takie rozwiązanie, najważniejszym punktem jest poprowadzenie instalacji pod system tak, aby w 100% spełniała ona Wasze oczekiwania podczas korzystania z docelowo zamontowanego systemu.

Bardzo częstym przewinieniem inwestorów jakimi jesteście Wy czy też deweloperzy, od których nabywacie nieruchomość jest to, iż polegają oni na doświadczeniu elektryków robiących okablowanie pod 230V. Nie twierdzę, że wspomnieni fachowcy źle położą okablowanie pod system, ale bardzo często robią to szablonowo… A to niedobrze, ponieważ każdy dom ma swoją specyfikę, którą tworzą ludzie i zwierzęta w nim mieszkający. Taki system powinien umieć sprostać naszym wyobrażeniom. Nie jest dziś moim celem zadawanie Wam pytań o oczekiwania jakie macie wobec systemu, który latami ma służyć Wam i Waszym bliskim. Wiem natomiast, że są na rynku profesjonalne firmy, które bezpłatnie pomogą Wam zaprojektować system dostosowany do Waszych potrzeb i przygotują jego kosztorys.

Część z Was pewnie zastanawia się co zrobić, kiedy ma już zamontowany przewodowy system alarmowy, ale chce go rozbudować nie ciągnąc dodatkowych kabli. Dzisiaj to nie stanowi żadnego problemu. Możecie stworzyć system oparty np. o centralę GTX 2, która pozwala łączyć że sobą system przewodowy z bezprzewodowym tworząc tzw. Hybrydę.

W tym tekście chciałem uświadomić Wam, kiedy warto zamontować system, jak się za to zabrać i jakie korzyści to za sobą niesie. Dodatkowo chce napisać, że wbrew opiniom z jakimi już się spotkałem, to nie jest moda! To wybór świadomych ludzi, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z posiadania domu, mieszkania czy firmy.

Cześć tych osób decyduje się na taki krok dopiero po włamaniu, czy kradzieży. Inni zaś zabezpieczają się profilaktycznie. Czy po przeczytaniu tego tekstu zdecydujecie się założyć system alarmowy i dodatkowo podłączycie go do monitoringu firmy ochroniarskiej, to już zostawiam Wam… Ważne jest to, żebyście wiedzieli, że założyć system możecie zawsze… Podczas budowy, mieszkając już w wykończonym domu, czy rozbudowując istniejącą już infrastrukturę.

Jaką decyzję Ty podejmiesz, żeby nie dać się zaskoczyć? Pamiętaj, że nikt nie podejmie jej za Ciebie, ale jeśli zdecydujesz się na krok w stronę założenia systemu, to gwarantuję Ci, że zainwestujesz w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.